Logoreci > Informacion > Pasaporta > Procedura

 

Prokura

Sqarim

Adresa e Departamentit te Shtetit te Florides


 

 

- ProCedurat e paisjes me pasaportE tE shtetasve me banim jashtE shtetit (nE aMBASADA)

- ProCedurat PER SHTYRJEN E AFATIT TE VLEFSHMERISE SE pasaportES tE shtetasve me banim jashtE shtetit

- ProCedurat e paisjes me LEJE TE PERKOHESHME KALIMI tE shtetasve me banim jashtE shtetit

- ProCedurat e paisjes me pasaportE tE shtetasve me banim jashtE shtetit me poste  (ne shba)

 

 

 

ProCedurat e paisjes me pasaportE tE shtetasve me banim jashtE shtetit

 

1. Rrugėt se si mund tė pajiset shtetasi me pasaportė udhėtimi

Shtetasit shqiptarė tė cilėt ndodhen me banim jashtė territorit tė Republikės sė Shqipėrisė, qė nuk kanė mundėsi tė vijnė nė atdhe pėr t’u pajisur me pasaportė pėr jashtė shtetit dhe pėrmbushin kėrkesat ligjore, aplikojnė pėr t’u pajisur me pasaportė duke shfrytėzuar dy mundėsi:

a) Pranė Pėrfaqėsive Diplomatike dhe Konsullore tė Republikės sė Shqipėrisė ku ata janė rezidentė. Nė kėtė rast shtetasit shqiptarė duhet tė veprojnė sipas kėtyre rregullave:

- Tė paraqiten personalisht pranė Pėrfaqėsisė Diplomatike dhe Konsullore tė Republikės sė Shqipėrisė nė vendin ku ata janė rezidentė pėr tė aplikuar nė procedurat e pajisjes me pasaportė.

- Para se shtetasi tė bėjė kėrkesėn pėr pasaportė duhet tė ketė kryer ndryshimet e akteve tė gjendjes civile nė rregjistart themeltarė nė Shqipėri, nėse kanė ndodhur tė tilla.

b) Me anė tė njė prokure  tė posaēme  noteriale.

Prokura e posaēme mund tė bėhet tek nėpunėsi i pėrfaqėsisė ose tek autoritetet kompetente tė vendit pėrkatės. Nė rastin e dytė ajo duhet tė legalizohet  nė pėrfaqėsinė tonė diplomatike ose konsullore si dhe tė pėrkthehet nė gjuhėn shqipe. Nė ēdo rast prokura e posaēme depozitohet dhe ruhet sėbashku me dokumentet e tjera.MPJ tė vendit pėrkatės.

2. Dokumentacioni pėr aplikim pėr pasaportė:

2/1 Pėr shtetasin madhor, mbi moshėn 16 vjeē

a) Kėrkesa pėr pajisje me pasaportė konform Udhėzimit tė Ministrit tė Punėve tė Jashtme, e firmosur nga aplikanti  dhe e vėrtetuar nga nėpunėsi konsullor.

b) Formulari pėr pasaportė (Udhėzimi nr. 7677 dt. 3.12.2002, tė MPJ, MRP dhe MF) qė plotėsohet nga nėpunėsi konsullor.

c)  4 copė fotografi  aktuale, tė pėrmasave 4 x 5 cm me ngjyra dhe me sfond tė bardhė, pamje ballore dhe fytyra tė zėrė 70% tė saj ( Sipas modelit nė Udhėzimin e Ministrit tė Punėve tė Jashtme nr. 4096 dt. 24.06.03)

ē) Ēertifikatė lindjeje me fotografi pėr pasaportė, tė njėjtė me 4 fotografitė qė dorėzon nė pėrfaqėsi. Ēertifikata tė merret nė vendbanimin e tij tė pėrhershėm nė Shqipėri dhe tė pėrmbajė numrin e rregjistrit themeltar, numrin e faqes nė rregjistėr dhe numrin rendor tė shtetasit.

d)  Mandati i arkėtimit, njė kopje e tė cilit dėrgohet nė MPJ bashkė me dokumentacionin  (njė kopje i jepet tė interesuarit)

2/2 Pėr shtetasin e mitur, nėn moshėn 16 vjeē

a) Kėrkesa pėr pajisje me pasaportė sipas Udhėzimit tė Ministrit tė Punėve tė Jashtme me nr. 4096, e firmosur nga dy prindėrit  dhe e vėrtetuar nga nėpunėsi konsullor.

b) Formulari pėr pasaportė (Udhėzimi nr. 7677 dt. 3.12.2002, tė MPJ, MRP dhe MF) qė plotėsohet nga nėpunėsi konsullor.

c)  4 copė fotografi ( nė zarf) tė pėrmasave tė njėllojta me ato qė paqaqesin shtetasit madhorė.

ē) Ēertifikatė lindjeje me fotografi pėr pasaportė, me tė njėjtat kėrkesa si pėr rastin e shtetasve madhorė.

d)  Mandati i arkėtimit, si nė rastin e shtetasit madhor.

f) Ēertifikatė familjare, nė tė cilėn jepen tė dhėna pėrmbi pėrbėrjen familjare; 

g) Pėr rastet e fėmijėve tė divorcuar, vendim gjykate, kopje e noterizuar e vendimi gjykate, me tė cilin dokumentohet divorci dhe kujdestaria. Pėr rastet e fėmijėve me njė prind, dokumenti ligjor qė dokumenton mospasjen e prindit tjetėr, ose kopje e noterizuar e tij;

Pėr kėta fėmijė , kėrkesa pėr pajisje me pasaportė firmoset vetėm nga prindi qė ka fėmijėn nė ngarkim;

3. Plotėsimi i formularit dhe vendosja e fotografive

a) Formulari plotėsohet qartė dhe me gėrma kapitale nga nėpunėsi konsullor.

b) Nėpunėsi konsullor nėnshkruan formularin duke shėnuar emrin, mbiemrin e funksionin, si dhe hedhur firmėn poshtė rubrikės „Pranuesi “.

 Formulari plotėsohet edhe pėr aplikimin e shtetasit tė mitur;

c) Dy fotografitė qė vendosen nė formular, duhet tė vendosen nė vendet e caktuara, sipas modelit tė dėrguar nė pėrfaqėsi.

4. Nėnshkrimi nė kuadratin rozė

a) Shtetasi madhor dhe i mituri nė moshė shkollore, qė di tė shkruajė, nėnshkruajnė nė kuadratin rozė duke hedhur lirshėm me dorė emrin dhe mbierin;  

b) Pėr tė miturin nėn moshėn shkollore, qė nuk di tė shkruajė, njėri prind shkruan lirshėm me dorė emrin dhe mbiemrin e fėmijės;

c) Ėshtė i papranueshėm formulari, nė tė cilin nėnshkrimi nė kuadratin rozė del jashtė kufijve tė lejuar. Pėr kėtė nėpunėsi konsullor porosit shtetasin para nėnshkrimit.

5. Prokura

5/1 Legalizimi i prokurave tė pėrpiluara nga autoritetet e huaja;

a) Prokurat e pėrpiluara nga autoritetet e huaja (noterėt publikė) para se tė dėrgohen nga i interesuari nė Shqipėri, legalizohen paraprakisht nga pėrfaqėsia shqiptare e akredituar nė vendin pėrkatės;

b) Nė vendet ku Shqipėria nuk ka pėrfaqėsi tė akredituar, prokura pasi tė jetė legalizuar nga Ministria e Jashtme e vendit, legalizohet nga Drejtoria Konsullore, posti i legalizimit, me kushtin qė nė kėtė post tė jenė tė depozituara mė parė specimenet e firmave dhe vulave tė tė Ministrisė sė Jashtme tė vendit tė huaj .

5/2 Nėnshkrimi nė kuadrat

a) Pėr prokurat e pėrpiluara nė pėrfaqėsi,  nėpunėsit konsullorė parashikojnė njė kuadrat me pėrmasat e kuadratit rozė, ku porositėsit tė shėnojnė me dorė lirshėm emrin dhe mbiemrin e tyre;

c) Pėr prokurat e hartuara nga autoritetet e huaja porositėsit bėjnė kujdes qė kuadrati  tė jetė pėrfshirė nė prokurė.

d) Pėr tė miturit prokura pėrpilohet me porosinė e tė dy prindėrve. Kur fėmija ka vetėm njė prind, respektohen kushtet si nė pikėn 2/2.g.

e) Prokura ėshtė individuale pėr ēdo shtetas dhe paraqitet nė komisariatin pėrkatės nė Shqipėri nga vetė  personi i porositur. Ajo nuk shoqėrohet me formular tė tipit 2 tė plotėsuar. Pėrfaqėsitė nuk mbajnė pėrgjegjėsi pėr ecurinė e aplikimit me prokurė.

6) Ēfarė duhet tė bėjnė shtetasit kur humbin ose duhet tė zėvendėsojnė pasaportėn e udhėtimit?

a) Kur shtetasit shqiptarė humbin pasaportėn, duhet qė menjėherė tė bėjnė denoncimin nė organet policore tė vendit pėrkatės dhe tė njoftojnė Pėrfaqėsinė Diplomatike ose Konsullore nė vendin ku janė rezidentė.

b) Nė rastin kur ata ndodhen pėrkohėsisht nė Shqipėri, duhet tė bėjnė denoncimin nė Komisariatin e Policisė pranė rajonit ku ka ndodhur humbja e pasaportės.

c) Pėr t’u ripajisur me pasaportė, shtetasit qė e kanė humbur atė duhet tė veprojnė njėlloj sikurse dhe shtetasit e tjerė qė kėrkojnė tė pajisen nga e para me pasaportė, duke shtuar kėtu dhe depozitimin e dokumentit denoncues pėr humbjen e pasaportės sė parė.

d) Po kėshtu duhet tė veprojnė shtetasit shqiptarė edhe nė rastin kur duhet ta zėvendėsojnė kėtė dokument.

Nė tė dyja ratstet e fundit shtetasi ėshtė i detyruar qė nė kėrkesėn personale qė plotson nė pėrfaqėsinė diplomatike ose konsullore, tė shėnojė arėsyen pėrse kėrkon tė pajiset me pasaportė tė re si dhe tė paguaj pėrveē vlerės prej 80 Euro ose 80 USD edhe taksėn gjobė pėr kėtė rast me tė njėtjėn vlerė prej 80 Euro ose 80 USD.

  

 

- ProCedurat PER SHTYRJEN E AFATIT TE VLEFSHMERISE SE pasaportES SE shtetasve me banim jashtE shtetit

 

Kur Pasaporta juaj ka kaluar daten e efektshmerise ju mund te shtyni afatin e vleftshmerise se saj duke vepruar si me poshte:

 

1.  Beni nje kerkese drejtuar Ambasades se Shqiperise "Per shtyrjen e afatit te vlefshmerise se pasaportes" duke shkruar edhe aresyen per kete veprim.

2. Postoni ne adresen e Ambasades nje zarf qe do ta dergoni me poste ekspres qe te kete brenda:

a) Pasaporten, ose pasaportat qe doni ti shtyni afatin.

b) (Ne SHBA) Nje ēek prej $ 15 per EMBASSY OF ALBANIA

c) Nje zarf tjeter i paguar (me pulle) per kthimin e pasaportave nga Ambasada ne adresen tuaj

 

 

- ProCedurat e paisjes me LEJE TE PERKOHESHME KALIMI tE shtetasve me banim jashtE shtetit

 

Kur femijeve tuaj qe kane shkuar jashte shtetit me Leje Kalimi i ka skaduar afati i ketyre te fundit, ose per aresye te ndryshme ju perkohesisht nuk keni nje dokument per tu kthyer ne Shqiperi, mund te paiseni ne Ambasaden e Shqiperise me nje Leje Kalimi te perkoheshme.

1. Kjo leje ju lejon juve te udhetoni per ne Shqiperi por jo per tu kthyer me mbrapsht ne vendin ku jeni rezident. Ne Shqiperi juve ju duhet te paiseni me pasaporte qe te ktheheni.

2. Per kete duhet te paraqiteni prane Ambasades bashke me dokumentat qe dispononi

a)  Dokumentin e rezidences,  Lejen e kalimit te skaduar. Dy fotografi. (per te miturit nen 16 vjeē) mundesisht edhe Certifikaten e Lindjes dhe Certifikaten Familjare