Logoreci > Informacion > Pasaporta > Procedura > Sqarim

 

 

Ambasada

e Republikės sė Shqipėrisė

 Uashington D.C.

Embassy

of the Republic of Albania

 Washington D.C.

 

August 22, 2004

           

Pas hartimit tė prokurės nė gjuhėn shqipe do tė ndiqni kėto hapa:

1.      Do tė noterizosh prokurėn tek noteri amerikan;

2.      Do ta ēosh dokumentin tek zyra e Sekretarit tė Shtetit, qė tė marrėsh apostill, ose qė nė shqip quhet vula e madhe. Apostill ėshtė njė vulė qė Sekretari i Shtetit do tė vėrė nė prokurėn tuaj, me qėllim qė tė vėrtetojė noterin. Zyrėn e Sekretarit tė Shtetit tė, do ta gjesh tek lista qe do po te dergoje me faks, keshtu qė mundohu tė flasėsh me ata.

3.      Pasi tė kesh marrė vulėn e Sekretarit tė Shtetit dokumentin do ta sjellėsh nė Ambasadė qė tė marrė edhe vulėn e Ambasadės shqiptare. Pėr kėtė qėllim do tė dėrgosh nė Ambasadė, mundėsisht me postė eksprese a) Prokurėn b) njė pagesė prej 30$ me ēek c) njė kėrkesė me shkrim, ku tė kėrkosh legalizimin e Prokurės; d) njė zarf ekspres tė parapaguar pėr kthimin e prokurės, nga Ambasada tek ju. Zarfin ekspres (express mail) do ta marrėsh nė postė dhe do t’i ngjitėsh pullėn prej 13.65 $.

Pasi tė kesh marrė prokurėn prej Ambasadės, do ta dėrgosh nė Shqipėri tek personi qė ke autorizuar dhe do t’i dėrgosh edhe 5-6 fotografi. Fotografitė e pasaportės duhet tė jenė me ngjyra dhe me sfond tė bardhė, me pamje ballore ku fytyra juaj tė zėrė rreth 70% tė sipėrfaqjes. Fotografia tė ketė pėrmasat 4x5 cm.

Kėtu mbaron pjesa juaj dhe do tė fillojė puna pėr personin qė ti ke autorizuar.

 

Nėse keni pyetje tė mėtejshme merrni nė telefon nė numrin 1 202 223 4942.

 

 

Elton TALKA

 

2100 S Street NW, Washington D.C. 20008
Tel: (202) 223 4942; Fax: (202) 628 7342; E-mail: [email protected]